Czyszczenie rekuperacji
Czy czyszczenie rekuperacji jest potrzebne?
Rekuperacja odpowiada za to, jakim powietrzem oddychamy w naszym domu. Nikt nie chce wdychać bakterii, zanieczyszczeń, smogu itp. Dlatego bardzo ważne jest oczyszczanie naszej wentylacji, aby działała ona z pełną sprawnością i pozwalała oddychać zdrowym i czystym powietrzem. Jak i kiedy to robić? Zamówić fachowców czy czyścić samemu? Dowiesz się tego wszystkiego z naszego artykułu.
Kiedy wykonać czyszczenie rekuperacji?
Jeśli zaczniesz zauważać na oknach skraplającą się parę wodną, jest to znak, że instalację rekuperacji należy wyczyścić i wyregulować. Podobnym znakiem jest odczuwalny zaduch w pomieszczeniach oraz hałas z instalacji.
Nie ignoruj wymienionych znaków, gdyż może to prowadzić do poważnych usterek całego systemu rekuperacji, a to z kolei doprowadzi do dodatkowych, dużych kosztów naprawy. Najlepiej sprawdzić system i wykonać jego konserwację raz do roku, wtedy unikniemy niespodziewanych usterek.
Większość czynności związanych z czyszczeniem i konserwacją należy powierzyć profesjonalnemu serwisantowi, jednak niektóre etapy możesz wykonać sam.
Czyszczenie rekuperacji – wymiennik i wentylatory
Wymiennik ciepła jest jedną z najważniejszych części w naszym rekuperatorze. Jego sprawne działanie decyduje o odpowiednim odzyskaniu ciepła a co za tym idzie, mniejszych stratach na odzysku tegoż ciepła. Zanieczyszczony wymiennik traci swoją sprawność i dużo słabiej odzyskuje ciepło. Aby nie narażać się na te straty najlepiej konserwować go raz w roku.
Zanieczyszczone i pokryte kurzem łopatki wentylatora zmniejszają przepływ w instalacji, co z kolei jest przyczyną większego poboru prądu.
Obie te części powinny być sprawdzane i czyszczone przynajmniej raz w roku. Z powodu konieczności częściowego demontażu urządzenia, najlepiej zlecić tę pracę konserwacyjną serwisantowi.
Czyszczenie rekuperacji – czerpnia i wyrzutnia
Rekuperacja pobiera powietrze do instalacji przez czerpnię. Jest ona zakończona metalową siatką, która ochrania kanał wentylacji przed owadami czy większymi zanieczyszczeniami. Z kolei wyrzutnia usuwa zużyte powietrze z instalacji. Aby sprawnie działały należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu.
Jeśli części te pracują głośniej niż dotychczas, to znak aby je wyczyścić. Wystarczy szczotką wyczyścić siatkę czerpni. Zimą natomiast należy pilnować, aby nie zalegał na niej zamarzający śnieg, gdyż może to zablokować nawiew. Czynności te są proste i bezpiecznie dlatego śmiało możesz wykonać je samodzielnie.
Czyszczenie rekuperacji – filtry
Aby cieszyć się czystym powietrzem, wolnym od bakterii, drobnoustrojów, alergenów itp., należy wymieniać filtry powietrza. Pamiętaj, że rodzaj filtra ma bardzo duże znaczenie. Wybierając filtry wyższej klasy, powietrze będzie jeszcze skuteczniej oczyszczane.
Filtry klasy G4 chronią tylko przed owadami, piaskiem, kurzem, liśćmi, włóknami. Natomiast wybierając filtr klasy F7 lub F9 zapewniasz sobie ochronę również przed pyłkami, roztoczami, sierścią zwierząt, bakteriami, smogiem, spalinami i wirusami.
Najlepiej wymieniać je co kwartał. Zabrudzone filtry znacznie osłabiają przepływ powietrza, zarówno nawiewanego i wywiewanego, a także nie oczyszczają powietrza tak dobrze, jak czysty filtr.
Czyszczenie rekuperacji – anemostaty
Anemostaty umieszczane są na końcach przewodów kanałów rekuperacji. Przez nie przepływa powietrze, które jest nawiewane i usuwane z pomieszczeń. Czyszczenie ich jest banalnie proste – wystarczy je przetrzeć wilgotną, miękką szmatką, więc śmiało możesz zrobić to sam.
Czyszczenie kanałów wentylacyjnych
Kanały wywiewne o wiele szybciej ulegają zanieczyszczeniu od kanałów nawiewnych. Powodem jest to, że usuwają powietrze z pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka, natomiast drugie dostarczają powietrze oczyszczone przez filtry. Przynajmniej raz na 5-8 lat należy zakonserwować wszystkie kanały wentylacyjne. Jak to zrobić?
Po upływie tego czasu należałoby przeprowadzić kontrolę czystości kanałów. Wykonuje się je specjalistycznymi kamerami, które poruszając się w kanałach przekazują obraz ich wnętrza. Jeśli kamery wykażą zabrudzenie, przeprowadzane jest czyszczenie mechaniczne, które wykonuje wyszkolony fachowiec. Zadanie to jest dość trudne, ponieważ wykonuje się je za pomocą specjalnej okrągłej szczotki, którą trzeba wprowadzić do kanałów. Zbierze ona większość nieczystości, które znajdują się w kanałach. Należy to wykonać tylko specjalnie do tego przeznaczonymi urządzeniami, które nie uszkodzą naszej instalacji.
Dodatkowo można wykonać czyszczenie instalacji poprzez dezynfekcję. Kanały są wtedy spryskiwane płynem odkażającym. Zabieg ten jest jednak bardziej przydatny w systemach klimatyzacyjnych, gdzie dochodzi do skraplania pary wodnej – co może prowadzić do namnażania się grzybów i bakterii. Dezynfekcja bez uprzedniego czyszczenia mechanicznego nie ma jednak sensu, gdyż wszystkie zanieczyszczenia nadal pozostaną w kanałach mimo odkażenia.
Wskazówki projektowe
Pamiętaj aby już na etapie projektowania rekuperacji w Twoim domu przewidzieć miejsca, które umożliwią jej kontrolę i okresowe czyszczenie. Dostęp do rekuperatora powinien być swobodny z każdej strony, aby łatwo było wykonać różne prace konserwacyjne. Czerpnia i wyrzutnia nie powinny znajdować się w trudno-dostępnym miejscu, gdyż ich czyszczenie stanie się problematyczne.