Czym różni się rekuperacja od klimatyzacji?
Zastanawiasz się jakie są różnice miedzy tymi pojęciami? Zarówno klimatyzacja jak i rekuperacja zajmują się obróbką powietrza znajdującego się w pomieszczeniach i uzyskaniem komfortu termicznego. Rekuperacja jest wentylacją Twojego domu, zapewnia Ci wymianę powietrza na świeże, z kolei klimatyzacja służy jedynie do schładzania powietrza znajdującego się już w pomieszczeniu.
Zatem obydwa systemy doskonale się uzupełniają i mogą tworzyć zgrany tandem, zwłaszcza latem.
Podstawową funkcją rekuperacji jest dostarczanie świeżego powietrza do domu oraz usuwanie zużytego z dużą ilością dwutlenku węgla i wilgoci oraz innych zanieczyszczeń.
Dodatkowo nawiewane powietrze jest oczyszczane z alergenów, pyłów, bakterii itp. Oczyszczanie odbywa się za pomocą filtrów umieszczonych w rekuperatorze.
W trakcie wymiany powietrza – dzięki wymiennikowi ciepła rekuperatora – odzyskiwana jest energia cieplna. Rekuperator odzyskuje ją z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Dzięki temu praca systemu grzewczego w okresach przejściowych (jesienią i wiosną) jest minimalizowana. Dzięki temu oszczędności na ogrzewaniu domu sięgają do 50%!
Klimatyzacja obrabia powietrze znajdujące się wewnątrz pomieszczenia. Modyfikuje jego temperaturę i wilgotność, ale nie wymienia go na świeże.
Latem każdy z nas marzy o możliwości schodzenia pomieszczeń. Kiedy daje o sobie znać upał wentylatory mechaniczne i otwarte okna na niewiele się zdają. Konieczne jest bowiem schłodzenie powietrza, a w sytuacji, gdy panują upały i nie ma wiatru jest to trudne. Tu idealnie sprawdzi się klimatyzacja.
Klimatyzacja schładza powietrze, a rekuperacja doprowadza do jego wymiany i stwarza w budynku korzystny mikroklimat. Połączenie tych dwóch systemów jest rozwiązaniem energooszczędnym, zapewniającym efektywny odzysk ciepła.
Rekuperacja i klimatyzacja wpływają na właściwości dostarczanego do pomieszczeń powietrza. Z tą jednak różnicą, że rekuperacja wymienia powietrze, a klimatyzacja zmienia jego parametry.
Rekuperacja skupia się na dostarczeniu człowiekowi świeżego powietrza. Nawiewane powietrze charakteryzuje się dużym stężeniem tlenu i małym stężeniem wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla. Sprawia to, że posiada ono parametry niezbędne do optymalnego samopoczucia.
Klimatyzacja poprawia komfort cieplny, czyli zmienia temperaturę powietrza, jego wilgotność oraz prędkości przepływu powietrza na najbardziej komfortową dla domownika.
Czy rekuperacja zastąpi klimatyzację w domu?
Niestety, rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji. Rekuperacja odpowiada za wymianę powietrza z zużytego na świeże, natomiast klimatyzacja schładza lub ogrzewa (w zależności od rodzaju urządzenia) pomieszczenia. W czasie upałów rekuperacja znacznie poprawi komfort w pomieszczeniach, jednak nie obniży temperatury w Twoim domu. Komfort ten i jednocześnie sprawność rekuperacji można podnieść montując gruntowy wymiennik ciepła lub jednostkę chłodzącą.
Warto pamiętać, że dobrze zaizolowany dom pasywny, w którym istnieje rekuperacja, może nie wymagać już montażu klimatyzacji do uzyskania pełnego komfortu klimatycznego.
Porównując rekuperację i klimatyzację można dojść do wniosku, że jedynie rekuperacja zapewnia nam prawidłową i zdrową wymianę powietrza. Klimatyzacja poprawi jedynie jego parametry i pomimo coraz skuteczniejszych filtrów, nie jest w stanie usunąć dokładnie wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Klimatyzacja bardzo dobrze sprawdzi się jako uzupełnienie systemu rekuperacji, nie jest jednak w stanie jej zastąpić.