Rekuperator z wymiennikiem – jaki wybrać?
Na rynku jest bardzo dużo opcji wyboru rekuperatora. Czym się kierować, żeby wybrać najlepsze dla nas i naszego domu urządzenie? Pierwszym i najważniejszym wyborem jest rodzaj wymiennika w rekuperatorze i na tym skupimy się w tym artykule. Poniżej przedstawiamy rodzaje rekuperatorów ze względu na wymiennik ciepła.
Rekuperator krzyżowy
Jest zbudowany z kanałów ułożonych blisko siebie, którymi przepływają krzyżowo nawiewne i wywiewne strumienie powietrza. Dzięki temu, że strumienie te nie mieszają się, wilgoć, zapachy i zanieczyszczenia nie przenikają przez rekuperator. Stopień odzysku ciepła dochodzi do 70%. Jest najtańszym, a zarazem najprostszym rodzajem rekuperatora. Jego wadą jest podatność na szronienie przy temperaturach od -5°C, co może doprowadzić do zupełnego braku działania rekuperatora czyli braku wentylacji.
Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym
Działa na podobnej zasadzie co krzyżowy z tą różnicą, że jest zbudowany z wielu wąskich, równoległych do siebie kanałów. Powietrze zimne i ciepłe przepływa obok siebie w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu zimne powietrze przechodzące przez ostatni odcinek wymiennika ogrzewa się od najcieplejszego powietrza wywiewanego. Dzięki temu sprawność urządzenia jest wysoka. Odzysk ciepła wynosi 95%. Zaletą tego rozwiązania jest także wyeliminowanie zjawiska szronienia.
Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym
Jest to nowocześniejsza odmiana urządzenia przeciwprądowego. Zapewnia odzysk z powietrza zużytego energii cieplnej oraz wilgoci, przekazując ją strumieniowi nawiewanemu. Poprawia się dzięki temu jakość powietrza – zimą nie jest przesuszone, jak w przypadku poprzednich rozwiązań. Zbudowany jest ze specjalnej membrany polimerowej, która zapewnia odzysk wilgoci z powietrza usuwanego z pomieszczeń i przekazuje ją do powietrza nawiewanego. Stopień odzysku ciepła w tym rekuperatorze waha się w granicach 85% – 95%, dodatkowo można mówić także o odzysku entalpicznym, który wynosi powyżej 100% (gdzie uwzględniona jest energia zawarta w parze wodnej). Zaletą tego rozwiązania jest brak szronienia oraz suchego powietrza w domu zimą.
Rekuperator obrotowy
Ma kształt walca, który znajduje się w ciągłym ruchu. Silnik napędza wymiennik obrotowy (pobiera przy tym bardzo mało energii, ok 6 W). Taka konstrukcja urządzenia sprawia, że do kanałów znajdujących się wewnątrz walca napływa raz powietrze świeże, a raz zużyte. Może zatem dochodzić do bardzo niewielkiego mieszania się zapachów. Odzysk ciepła to około 80%-90%. Wymiennik obrotowy ma największy odzysk wilgoci z wszystkich wymienionych rodzajów rekuperatorów, co daje wysoki komfort użytkowania, szczególnie zimą. Poprzednie modele wymagają podłączenia do kanalizacji z powodu odprowadzania skroplin, natomiast wymiennik obrotowy jako jedyny nie potrzebuje takiego podłączenia, co daje swobodę w wyborze montażu centrali. Rekuperatory te nie zamarzają nawet przy -30°C, dzięki temu sprawność odzysku ciepła przez cały rok jest na takim samym, wysokim poziomie.
Nie jesteś pewny, który rodzaj rekuperatora jest dla Ciebie najlepszy? Zadzwoń, napisz maila albo przyjedź do nas, a my chętnie doradzimy!
Nawet nie spodziewałem się, że pomiędzy konkretnymi modelami rekuperatorów mogą być aż takie różnice. Cóż jeśli chodzi o polskie warunki to najbardziej do gustu przypadł mi jednak przeciwprądowy. Zapewnia naprawdę duża efektywność, jest odporny na szronienie, a przy tym cena też powinna być w porządku. Z kolei ostatnie rozwiązanie to z pewnością prawdziwy tytan, ale nie wiem czy w Polsce potrzeba aż tak dobrego sprzętu. Jeśli chodzi o same temperatury, to jednak w ostatnich latach było to bodajże około minus dziesięciu stopni Celsjusza.