Budując dom dokonujemy wielu wyborów. Jednym z nich jest rodzaj wentylacji. Czym w ogóle jest ta wentylacja, po co jest i co wybrać? Podpowiadamy poniżej.
Najprostszym wyjaśnieniem czym jest wentylacja jest ten opis:
Wentylacja to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego. Aby jednak poprawnie działała muszą być spełnione pewne warunki.
Czy muszę mieć wentylację w domu?
Tak, musisz. Bez prawidłowo działającej wentylacji w domu robi się tzw szczelny słoik, który nie wpływa dobrze ani na dom ani na domowników (chyba, że masz otwarte okna 365 dni w roku).
Najpopularniejsze są dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjna i mechaniczna czyli rekuperacja. Wybierając rekuperację, nie budujesz już kominów do wentylacji grawitacyjnej, pozostawiasz już tylko kominy spalinowe do pieca lub kominka. Jeśli wybierzesz ogrzewanie np pompą ciepła, wtedy nie potrzebujesz w swoim domu ani jednego komina (oczywiście mowa tu o sytuacji gdy nie masz też kominka).
Czy wiesz, że….
nie da się efektywnie wentylować domu przy ciepłych, szczelnych oknach?
Mowa tu o wentylacji grawitacyjnej. Rekuperacja gwarantuje prawidłową wentylację przy najszczelniejszych i najcieplejszych oknach niezależnie od warunków atmosferycznych.
Wentylacja grawitacyjna
Wentylacja grawitacyjna jest tradycyjnym, ale także przestarzałym sposobem wentylacji domu, który działał prawidłowo, gdy w domach montowano drewniane okna, które nie były szczelne.
By wentylacja ta działała, potrzebne są okna z nieszczelnościami. Współczesne okna są bardzo szczelne, dlatego aby wentylacja grawitacyjna działała trzeba zakupić do nich nawiewniki, które umożliwią napływ powietrza z zewnątrz. Dopiero, gdy powietrze ma którędy napłynąć, zostanie przetransportowane w kierunku od okna do komina wentylacyjnego. Do tego potrzebny jest także ruch tego powietrza wywoływany różnicą temperatur. Gdy na zewnątrz powietrze spadnie poniżej 12°C, powstaje wtedy ciąg wentylacyjny.
Pamiętaj, że przecież nie masz żadnego wpływu ani na temperaturę zewnętrzną, ani na ilość tego powietrza. Wentylacja grawitacyjna jest więc zupełnie nieprzewidywalna i nie da się nią sterować. Im chłodniej na zewnątrz, tym jej działanie jest intensywniejsze, a to z kolei powoduje ucieczkę ciepła. Dlatego, aby uniknąć strat ciepła zimą takie nawiewniki w oknach są najczęściej zamknięte.
Powoduje to właśnie ten bardzo szczelny słoik i brak wymiany powietrza (oczywiście, gdy okna mogą być cały czas otwarte, problem ten nie istnieje). W takich warunkach bardzo szybko pojawia się grzyb i pleśń, co jest bardzo niekomfortowe i generuje potrzebę odgrzybiania domu a być może nawet remontu.
Rekuperacja
Rekuperacja natomiast działa zawsze prawidłowo. Nie ważne czy na zewnątrz jest ciepło, czy zimno. Możesz mieć najszczelniejsze okna na rynku a ona nadal działa idealnie. Nie wychładza pomieszczeń w trakcie wentylacji, mało tego! Ona jeszcze odzyskuje ciepło z zużytego powietrza, generując oszczędności na ogrzewaniu domu.
Nie musisz otwierać okien a to oznacza brak owadów, przykrych zapachów, przeciągów, kurzu, alergenów. Dzięki ciągłej wymianie powietrza masz lepsze samopoczucie i poprawia się jakość snu. To tak jakbyś spał na dworze, oddychając świeżym powietrzem pomijając wszystkie niedogodności (owady, zapachy itp.).
W domu jest ciągle świeżo i pachnąco. Komfort nie do osiągnięcia w domu z wentylacją grawitacyjną. Oddychasz pełną piersią przez całą dobę, przez wszystkie dni w roku.